Slovenské centrum pre komunikáciu a rozvoj, n.o. (SCKR) je mimovládna organizácia založená 25. apríla 2005 v Bratislave, s cieľom poskytovať verejno-prospešné služby.
V súčasnosti sa zameriava na poskytovanie odborných služieb predovšetkým v oblasti globálneho vzdelávania a rozvojovej spolupráce, a to prostredníctvom riešenia projektov a programov, organizovaním verejných a odborných podujatí, odovzdávaním expertízy a poskytovaním riešení v súvislosti s rozvojom spoločnosti v národnom a globálnom kontexte. Venuje sa tiež vydavateľskej činnosti, usporadúvaniu výstavy, premietaniu príslušných odborných video-filmov, a taktiež poskytuje expertné konzultačné služby.
SCKR je zriaďovateľom odbornej knižnice, s možnosťou výpožičky, s názvom LIBRARIA (od roku 2006), LIBRARIA má bohatú zbierku publikácií, vzdelávacích materiálov, fotografií, video záznamov a praktických pomôcok, ktoré sa venujú ľudským právam, migrácii, rodovej rovnosti, klimatickým zmenám, udržateľným mestám, životnému prostrediu, a pod. Nájdu sa v nej materiály rôzneho formátu, ako sú napríklad reportáže, správy, filozofické alebo politologické diskusie, knihy jazykovedné, dejepisné, geografické, etické, ďalej informácie o medzinárodných organizáciách, dokonca aj relevantnú beletriu.
V rámci rozvojovej spolupráce sa SCKR programovo zameriava najmä, ale nie výlučne, na spoluprácu s krajinami bývalého Sovietskeho bloku. Pracujeme s partnermi ako napríklad Pangea Fund (Kirgizsko), Women Prospects, Go LOCAL (Ukrajina), Katalyst Kitchens (Moldova).
Zoznam našich partnerov a spolupracovníkov sa vygeneroval za celé obdobie pôsobenia na vysoké číslo so zastúpením nielen v Európe, ale aj na svete.
SCKR je pozorovateľom v Ambrela – platformy mimovládnych rozvojových organizácií a členom Slovenskej komisie pre UNESCO. Patrí aj do siete vzdelávacích inštitúcií alebo organizácií z viac ako 20 krajín Európy s názvom EUSTORY. Rovnaký názov má aj každoročná študentská súťaž z novodobej histórie Slovenska, ktorú SCKR organizačne a gestorsky zastrešuje.
Slovenské centrum pre komunikáciu a rozvoj, n.o. (SCKR) je mimovládna organizácia založená 25. apríla 2005 s cieľom poskytovať verejno-prospešné služby.
V súčasnosti sa zameriavame na poskytovanie odborných služieb predovšetkým v oblasti rozvojovej spolupráce a globálneho vzdelávania, a to prostredníctvom riešenia projektov, organizovaním verejných a odborných podujatí, odovzdávaním expertízy a poskytovaním riešení v súvislosti s rozvojom spoločnosti v národnom a globálnom kontexte. Venujeme sa tiež vydavateľskej činnosti, usporadúvame výstavy, premietame video-filmy na požiadanie a poskytujeme expertné konzultačné služby.
SCKR je zriaďovateľom jednej z mála verejných knižníc na Slovensku s názvom LIBRARIA (od roku 2006), ktorá sa špecializuje na globálne témy. Pracujeme vo výpožičnom knižničnom systéme Koha, ktorý je kompatibilný so Slovenskou národnou knižnicou. LIBRARIA má bohatú zbierku publikácií, vzdelávacích materiálov, fotografií, video záznamov a praktických pomôcok, ktoré sa venujú ľudským právam, migrácii, rodovej rovnosti, klimatickým zmenám, udržateľným mestám, životnému prostrediu, a pod. Nájdete v nej materiály rôzneho formátu, ako sú napríklad reportáže, správy, filozofické alebo politologické diskusie, knihy jazykovedné, dejepisné, geografické, etické, ďalej informácie o medzinárodných organizáciách, dokonca aj relevantnú beletriu. Knižnica je prístupná online ako aj fyzicky v mieste sídla SCKR. Libraria – Informačné centrum globálneho vzdelávania.
V rámci rozvojovej spolupráce sa zameriavame najmä, ale nie výlučne, na spoluprácu s krajinami bývalého Sovietskeho bloku. Pracujeme s partnermi ako napríklad Pangea Fund (Kirgizsko), Women Prospects, Go LOCAL (Ukrajina), Katalyst (Moldova), alebo aj Mujeres Transformando (Salvádor).
SCKR je členom Ambrela – platformy mimovládnych rozvojových organizácií a Slovenskej komisie pre UNESCO. Patrí aj do siete akademických a iných organizácií z viac ako 20 krajín Európy s názvom EUSTORY. Rovnaký názov patrí aj každoročnej študentskej súťaži z novodobej histórie Slovenska, ktorú SCKR organizačne a gestorsky zastrešuje.
ENGLISH
Slovak Centre for Communication and Development, n.o. (SCCD) is a non-governmental organization founded on April 25, 2005 in Bratislava, with the aim of providing public services.
Currently, it focuses on providing professional services primarily in the field of global education and development cooperation, by addressing projects and programmes, organising public and professional events, transferring expertise and providing solutions in the context of societal development in a national and global context. It is also engaged in publishing, organizing exhibitions, screening relevant professional video-films, and providing expert consultancy services.
SCCD is the founder of a professional lending library, called LIBRARIA (since 2006), LIBRARIA has a rich collection of publications, educational materials, photographs, video recordings and practical aids dealing with human rights, migration, gender equality, climate change, sustainable cities, environment, etc. You will find materials in various formats, such as reports, news, philosophical or political discussions, books on linguistics, history, geography, ethics, as well as information on international organisations and even relevant fiction.
In the framework of development cooperation, the SCCD’s programmatic focus is mainly, but not exclusively, on cooperation with the countries of the former Soviet bloc. We work with partners such as Pangea Fund (Kyrgyzstan), Women Prospects, Go LOCAL (Ukraine), Katalyst Kitchens (Moldova).
The list of our partners and collaborators has grown to a high number over the whole period of operation, with a presence not only in Europe, but also worldwide.
SCCD is an observer in Ambrela – a platform of non-governmental development organizations and a member of the Slovak Commission for UNESCO. It also belongs to a network of educational institutions or organizations from more than 20 countries in Europe called EUSTORY. The same name is also given to the annual student competition on the modern history of Slovakia, which SCKR organises and hosts.