Počas výstavy CONECO RACIOENERGIA 2023, a to konkrétne v piatok, 24.3.2023 sme verejne vylosovali šesť výhercov našej súťaže, vyhlásenej v rámci projektu Žiť zodpovedne so zmenou klimy.
Ďakujeme dobrovoľníkovi z publika, ktorý postupne vytiahol zo skleneného osudia šesť šťastlivcov, ktorí sa zúčastnili súťaže. Cieľom súťaže bolo upozorniť a propagovať mitigačné a adaptačné opatrenia v súvislosti s klimatickou zmenou, a to prostredníctvom fotografií konkrétnych objektov.
Zlosovaní výhercovia sú nasledovní (v poradí, ako boli vylosovaní):
Názov: Rodinný dom v Dobrohošti
Meno autora fotografií: Juraj Krivák
Majiteľ: Juraj Krivák
Miesto, kde sa objekt nachádza: Dobrohošť
Dátum fotografovania: 2022
Kategória : Mitigácia – zmiernenie dopadov zmeny klímy
Dom je takmer pasívny, čiže šetrí energie na prevádzku. Je postavený prevažne z prírodných materiálov – drevo-slamené panely, v interiéroch je použitá hlinená omietka a na fasáde drevovláknitá izolačná doska a drevený obklad. Využíva tepelné čerpadlo aj vetranie s rekuperáciou tepla. Šetrí energiu aj CO2 emisie.
Autori návrhu: Ing. arch. Barbora Ontkócová, Ateliér Createrra
Názov: Mikrodomček z prestavanej záhradnej chatky
Meno autora fotografií: Miro Pochyba
Majiteľka: Bronislava Kroulík
Miesto, kde sa objekt nachádza: Malachov
Dátum fotografovania: 2022
Kategória : Mitigácia – zmiernenie dopadov zmeny klímy
Dom je prestavaný z existujúcej chatky, dodržali sa skromné rozmery a na prestavbu boli použité prírodné materiály s nízkou uhlíkovou stopou: drevo, hlinená omietka. Stavba je dobre zateplená drevovláknitou doskou, preto na hlavné vykurovanie stačí piecka na drevo.
Návrh: Ing.arch. Eliška Turanská
Názov: Multifunkčný objekt určený pre rekreáciu a meditáciu
Meno autora fotografií: Jozef Michalík
Majitelia: Martina a Juraj Lehockí
Miesto, kde sa objekt nachádza: Soblahov
Dátum fotografovania: 2022
Skromná veľkosť, časť stavby z masívnej drevenej konštrukcie, vyplnenej slamou, drevený obklad, hlinené omietky v interiéri znížili zabudovanú energiu, teda aj CO2 emisie stavby. Plánovaná vegetačná strecha je súčasťou adaptačných opatrení na klimatickú zmenu.
Architekt: Ing. Gabriel Mádel
Realizácia: Jozef Michalík, Letokruh
Názov: Sokratov dom
Meno autora fotografií: Jozef Michalík
Majitelia: Nikola a Roman Halanovci
Miesto, kde sa objekt nachádza: Trenčianske Mitice
Dátum fotografovania: 2019
Kategória : Mitigácia – zmiernenie dopadov zmeny klímy
Dom je postavený z obnoviteľných materiálov, s nízkou uhlíkovou stopou (mitigačné opatrenia): mesačné drevo, slama v stene a konope v streche, hlinené omietky v interiéri. V podlahe je recyklovaný materiál – penové sklo prekryté hlinou a drevenou podlahou. Dom je výborne zateplený, nízkoenergetický a oknami orientovaný na juh, preto potrebuje len málo energie na vykurovanie pecou a elektrickými rohožami. Na priečky sme zrecyklovali materiál z váľkového domu a použili tehly z nepálenej hliny. Bol kladený dôraz na čo najkratšiu vzdialenosť rozvodov vody od zdroja TUV kvôli efektivite. Na dome je kombi akumulačná nádrž na teplú vodu, primárne ohrievaná solárnym systémom. Vetranie je riešené komínovým efektom, vzduch je privádzaný zemou. Zelená strecha zadržiava vodu a vďaka čistiarni odpadových vôd sa použitá voda využije na pozemku.
Návrh a realizácia: Jozef Michalík, Letokruh
Názov: NED rodinný dom vo svahu s pivnicou
Mená autorov fotografií a majiteľov: Mária Holíčková, Vladimír Holíček
Miesto, kde sa objekt nachádza: Dolná Súča
Dátum fotografovania: 2022
Kategória : Mitigácia – zmiernenie dopadov zmeny klímy
Stavba je realizovaná v nízkoenergetickom štandarde nakoľko je v ňom navrhnutá centrálne umiestnená hypokaustova pec, ktorá sálaním vyhrieva prízemie aj podkrovie. Drevostavba je vyplnená slamennými balmi, zvnútra omietnutými hlinenou omietkou, zvonku je opláštená drevovláknitými doskami so štandardnou tenkovrstvenou omietkou. Veľké sklené plochy na južnej strane zabezpečujú v zime pasívne solárne zisky. Stavba je stále v realizácii, na oslnených oknách pribudnú drevené posuvné tieniace systémy. Terasa je prestrešená ľahkou vegetačnou strechou.
V záhrade pribudne koreňová čistiareň odpadových vôd, jazierko na zachytávanie dažďovej vody a celkovo bude záhrada vysadená jedlou vegetáciou na podporu sebestačnosti.
Názov: Rekonštrukcia drevenice do vyššieho štandardu na každodenné užívanie/prenájom-pamiatková zona
Meno autorky fotografií: Katarína Ninajová
Majiteľka: Katarína Ninajová
Miesto, kde sa objekt nachádza: Hybea
Dátum fotografovania: 2021
Použité materiály ako drevená konštrukcia, drevený šindeľ, drevovláknitá izolácia, konope na vyplnenie špár neprispievajú k CO2 emisiám, práve naopak, CO2 sekvestrujú/ukladajú. Samotná obnova, zníženie potreby energie na prevádzku, využitie hlinenej omietky, drevených interiérových prvkov a zapojenie lokálnych remeselníkov tiež prispeli k znižovaniu uhlíkovej stopy výstavby. Použité prírodné materiály nevytvorili pri obnove odpad, dali sa využiť priamo na pozemku.
Realizácia: Jozef Džorky Pavlík
#norwaygrants
RESULTS OF THE PHOTO COMPETITION „LIVING SMART WITH CLIMATE CHANGE“
During the CONECO RACIOENERGIA 2023 exhibition, namely on Friday, 24.3.2023, we publicly drew six winners of our competition, announced within the framework of the Living Smart with Climate Change project.
Thanks to the volunteer from the audience who pulled six lucky contestants out of the glass fate one by one. The aim of the competition was to highlight and promote mitigation and adaptation measures in relation to climate change, through photographs of specific objects.
The winning pictures are above.