Ich očami, očami nás
ICH OČAMI, OČAMI NÁS: Zvyšovanie povedomia verejnosti o problémoch, ktorým čelia ženy v rozvojových krajinách vo východnom susedstve Európskej únie, na Balkáne, a v Strednej Ázii.
Tento trojročný projekt (marec 2008 – marec 2011) realizovala Koalícia KARAT s partnermi z Belgicka (WIDE), Gruzínska (Gender Media Caucasus Association), Nemecka (WOMNET), Macedónska (Permaculture and Peacebuilding Centre Ppc Shtip) a Slovenska (Slovenské centrum pre komunikáciu a rozvoj).
Aké boli výstupy projektu:
– Zvýšenie povedomia širokej verejnosti EÚ, mimovládnych organizácií a rozhodovacích orgánov (najmä z nových členských štátov) o rozvojových problémoch žien v rozvojových krajinách východnej Európy, Balkánu a Kaukazu.
– Vypracovanie materiálov, ktoré zabezpečili väčší prístup verejnosti EÚ ku komplexným a zrozumiteľným informáciám o problémoch, ktorým čelia ženy z rozvojových krajín uvedeného regiónu.
– Odstránenie negatívnych stereotypov spojených s ekonomickým postavením žien z uvedených krajín.
Ako sme pracovali:
Projekt bol založený na rôznych formách aktivít na zvyšovanie povedomia (z ktorých niektoré majú trvalý charakter) vrátane informačných podujatí a výroby rôznych inovatívnych materiálov na zvyšovanie povedomia.
Aktivity:
Fotografická súťaž a výstava:
Výstava fotografií zobrazujúca ženy východnej Európy, Balkánu a Kaukazu v ich ekonomickom kontexte bola prezentovaná v Poľsku (Varšava, Poznaň), na Slovensku (Bratislava), v Nemecku (Berlín, Bonn), vo Švajčiarsku (Ženeva), v Bulharsku (Sofia), v Rumunsku (Bukurešť) a v Belgicku (Brusel). Výstava pozostávala z fotografií žien z Albánska, Azerbajdžanu, Arménska, Bieloruska, Bosny a Hercegoviny, Gruzínska, Macedónska, Moldavska, Čiernej Hory, Kirgizska, Srbska, Ukrajiny a Uzbekistanu, ktoré boli zaslané do fotografickej súťaže v roku 2008. Víťazov súťaže vybrala medzinárodná porota v roku 2008.
Elektronická verzia výstavy je k dispozícii Through-Their-Eyes
Prehliadky zamerané na zber údajov:
Šesť mladých žien z nových členských štátov EÚ sa zúčastnilo na turné zameranom na zber údajov na Kaukaze a Balkáne s cieľom vytvoriť inovatívne materiály na zvýšenie informovanosti. Výsledkom bolo vytvorenie nasledujúcich nástrojov:
– Film „Jej príbeh“ od Pauliny Jędrzejewskej z Poľska. Film je k dispozícii v poľskej a anglickej verzii.
– Súbor nástrojov „Gender Mainstreaming in Development Cooperation“ od Milla o’Sullivana z Českej republiky. Súbor nástrojov je k dispozícii v poľskej, anglickej a českej verzii.
– Článok „Mojimi očami – ženy v Gruzínsku“ od Ilze Millere z Lotyšska.
– Blog „Tihegobde“ pripravila Barbara Vodopivec zo Slovinska (v slovinčine)
– Blog „Balkan women“, ktorý pripravila Katarína Medlová zo Slovenska
– Krátke filmy na Youtube „Ženy na Balkáne“ od Elizabeth Dimitrovej z Bulharska
Publikácie:
– Obrazy sociálno-ekonomickej situácie žien v strednej Ázii a východnej Európe. K dispozícii v angličtine, poľštine, slovenčine a nemčine
– Vzdelávací balíček„ Ženy v rozvoji“. Hlavnou časťou tohto vzdelávacieho balíka je scenár, ktorý je tu k dispozícii v poľskej a anglickej verzii. Celý balík môžete získať prostredníctvom e-mailu zaslaním žiadosti na adresu kancelárie KARAT.
– Projektový leták „Ich očami, našimi očami“. K dispozícii v anglickom jazyku.
Ďalšie nástroje:
Fotobanka
Fotobanka je prebiehajúca iniciatíva, ktorá sa začala počas projektu. Je to databáza fotografií, ktoré zobrazujú ženy zo strednej a východnej Európy a strednej Ázie nestereotypným spôsobom. Fotografie môžu využívať médiá, mimovládne organizácie, organizácie občianskej spoločnosti a iné zainteresované subjekty na účely zvyšovania povedomia, výmeny poznatkov, propagácie ľudských práv a rozvojových otázok.
Fotobanka vznikla ako reakcia na skutočnosť, že fotografie zobrazujúce ženy zo strednej a východnej Európy a strednej Ázie nestereotypným spôsobom sú pomerne ťažko dostupné. Ak teda vy sami máte takéto fotografie a chceli by ste ich pridať do našej databázy, kontaktujte nás: Sekretariát KARAT.
Prezentácia PPS „Ich očami, našimi očami“. Pozrite si prezentáciu HERE