Na konci roka sa zvyknú robiť hodnotenia vykonanej práce. Ktoré kľúčové aktivity v projekte s dlhým názvom Transformačný prístup k boju proti zmene klímy prostredníctvom ekologického bývania v Bosne a Hercegovine a regióne západného Balkánu sa odohrali v roku 2024 a priniesli nový vietor v regionálnej spolupráci?
Pripomeňme si, ze projektu sa zúčastňujú odborníci zo všetkých krajín vyšehradskej štvorky (Česko, Maďarsko, Poľsko a Slovensko) a partneri z Bosny a Herzegoviny, ktorí iniciovali celý projekt.
Za kľúčové zrealizované aktivity považujeme predovšetkým:
- Týždeň prírodnej stavby v Banja Luke (apríl 2024)
- Štúdijná cesta odborníkov z Bosny a Herzegoviny na Slovensku (jún 2024)
- Okrúhly stôl v Novom Sade a Mošoríne, Srbsko (júl 2024)
- Zrealizovaný návrh minidomu pre CERD (bosniansky partner, máj – november 2024)
O prvých troch sme už referovali aj na našom webe v aktualitách, aj na našom FB kde si články nájdete pod hlavičkou #EcoHousing3C
Venujme sa teraz návrhu minidomu, ktorý bol vytvorený Ing. arch. Mariánom Ontkócom (o.z. ArTUR) a skonzultované s odborníkmi z CERD:
Minidom je architektonický a spoločenský koncept, ktorý presadzuje myšlienku „bývanie s menej“ ako prostriedok dobrovoľnej skromnosti.
Minidom je obytná jednotka s maximálne 37 štvorcovými metrami podlahovej plochy (bez podkrovia). Môže byť vhodný ako riešenie bývania pre mladých ľudí alebo ako dovolenkové bývanie, ako je to zamýšľané v tomto projekte. Návrh predstavuje ekologické riešenie bývania s menším množstvom materiálu a nižšími nákladmi. Jednoduchá konštrukcia je vhodná pre svojpomocných staviteľov. Návrh je určený pre ekologicky uvedomelých ľudí a dokonale zodpovedá eko-agroturistickým aktivitám ekofarmy CERD.
KONCEPT MINIDOMU NÁJDETE TU:
Projekt je spolufinancovaný vládou Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenska prostredníctvom vyšehradských grantov z Medzinárodného vyšehradského fondu. Poslaním fondu je podporovať myšlienky udržateľnej regionálnej spolupráce v strednej Európe.
#Visegrad+
#EcoHousing3C