Odovzdali sme ocenenia šikovným študentom a ich pedagógom

Odovzdali sme ocenenia šikovným študentom a ich pedagógom

Aj tento ročník EUSTORY ukázal, že novodobé dejiny žiakov zaujímajú, ak sú im podané správnou formou. V piatok 23. septembra  sme v Galérii Slovenskej výtvarnej únie UMELKA v Bratislave slávnostne odovzdali ceny víťazom tohto ročníka, ale tiež ďakovné listy ich obetavým pedagógom, bez ktorých by sa táto súťaž nemohla uskutočniť. Veľmi radi sme videli nadšenie v očiach mladých ľudí a veríme, že sme zapálili iskru, ktorá v nich bude horieť i naďalej. Je totiž jedno, či sa v budúcnosti vrhnú na štúdium histórie, znalosť vlastných dejín je mimoriadne dôležitá pre celý ich život.

V súťaži EUSTORY toho roku zvíťazili Zuzana Krajčíková a Sofia Gelienová z Gymnázia Milana Rúfusa v Žiari nad Hronom. V práci „Fotografia, z ktorej mrazí“ sa venovali krutým činom boľševikov v roku 1941 v ľvovskej oblasti na Ukrajine. Na piatkovú slávnosť víťazky nemohli prísť, mali totiž iné povinnosti, no prišla ich pani profesorka Zuzana Kohútová.  Mladá žena, ktorá vie, ako motivovať študentov a je rada, ak sa im darí. „EUSTORY je podľa mňa jedna z najlepších súťaží, ktorú v spoločenských vedách môžeme robiť. Je to preto, že študentov vedie k tomu, aby nekompilovali, ale aby sa naučili urobiť taký malý výskum. Častokrát vychádza z rodinných histórií, z jednoduchých príbehov. Práca, ktorá zvíťazila bola vlastne elementárne cvičenie, ktoré vždy dávam v prvom ročníku. Chcem, aby žiaci našli rodinný príbeh a prerozprávali ho spolužiakom. Tak sa im ukáže, že dejepis nie je len memorovanie sa dátumov. Porovnávať mikropríbeh a makropríbeh, to je dôležité, to ukazuje, že dejepis je pekný,“ vraví Zuzana Kohútová.

Mimoriadne sa darilo aj Gymnáziu na Varšavskej ceste v Žiline. Druhé miesto obsadil Marek Masarik, z tejto školy s prácou „Chlapec s číslom 119512“. Zmapoval príbeh Emila Farkaša a jeho rodiny, ktorí sa pre svoj židovský pôvod dostali do koncentračného tábora. Tretie miesto patrí Lujze Kmeťovej tiež z Gymnázia na Varšavskej ceste v Žiline. V práci „Štefan Antolík a jeho denník „hrdinu““ opísala udalosti druhej svetovej vojny cez prizmu osudov vojaka slovenskej armády, ktorý sa pridal k Slovenskému národnému povstaniu. Išlo o jej prastarého otca. „K téme som sa dostala cez rodinu a bola mi blízka. Som hrdá na to, že mám v rodine takého predka, ktorý po tom všetkom čo zažil v koncentračnom tábore,  nakoniec ešte išiel učiť a mal v sebe dostatok energie, aby sa venoval deťom, ba dokonca postihnutým detičkám,“ povedala nám sympatická Lujza. Toto žilinské gymnázium získalo mnoho vedľajších ocenení za výborné fotografie. Aj Lujza vie, že za úspechy vďačia kvalitným pedagógom. „My sme 8-ročné gymnázium, kde sa naša pani profesorka snaží, aby nás podchytila čo najskôr. A my potom tie práce rokmi zdokonaľujeme.“

Do EUSTORY sa zapojili študenti z celého Slovenska, ktorí poslali dovedna 69 prác. „Tento rok mala súťaž  vynikajúcu úroveň a porota mala naozaj ťažkú úlohu,“ vraví organizátorka súťaže, riaditeľka Slovenského centra pre komunikáciu a rozvoj Zuzana Jezerská. Súčasťou slávnostného odovzdania ocenení bolo aj otvorenie výstavy fotografií „Dlhá cesta Európy“. V priľahlých verejných priestoroch Galérii Slovenskej výtvarnej únie UMELKA si môžete pozrieť výber študentských fotografií zo súťaže.

Slovenské centrum pre komunikáciu a rozvoj, n.o.
Slovak Centre for Communication and Development , n.o.
Adresa/Address: Pražská 11, 811 04 Bratislava
Slovenská republika/Slovak Republic

© 2024 Slovenské centrum pre komunikáciu a rozvoj, n.o.