Obuvnícke odvetvie je kľúčovou súčasťou širšieho módneho priemyslu. Avšak, na rozdiel od textilného sektoru, problematika výrobných procesov kožiarskeho a obuvníckeho priemyslu je do značnej miery neznáma. „Vymeň si topánky“ je európskou iniciatívou, ktorá stavia na etických, udržateľných a transparentných základoch obuvníckeho dodávateľského reťazca. Aktivujeme ľudí ako sú spotrebitelia a občania, požadujúci lepšie pracovné podmienky pre výrobcov našich kožených topánok. Vykonávame výskum o pracovných a environmentálnych podmienkach v kožiarskej a obuvníckej výrobe, ktorého základom je dialóg s občanmi EÚ, konateľmi a obuvníckymi značkami o problémoch tohto sektoru. Spolupracujeme tiež s odbormi a združeniami na ochranu pracovných práv, podporujeme ich boj za lepšie pracovné podmienky vo výrobných krajinách.
Veríme že:
1) Pracovníci v obuvníckom dodávateľskom reťazci majú právo na minimálnu mzdu.
2) Pracovníci v obuvníckom dodávateľskom reťazci majú právo na bezpečné pracovné podmienky.
3) Spotrebitelia majú právo na bezpečné výrobky a transparentnosť pri výrobe ich topánok.
„Zmeň svoje topánky“ je partnerským projektom 15 európskych organizácií a 3 ázijských organizácii, s ďalšími 20 spolupracovníkmi.
Partnermi sú:
Südwind Agentur – RAKÚSKO
Federación SETEM (SETEM) – ŠPANIELSKO
INKOTA-netzwerk e.V. – NEMECKO
Gender Education, Research and Technologies foundation (GERT) – BULHARSKO
NaZemi – ČESKÁ REPUBLIKA
Globalization Monitor – HONG KONG / ČÍNA
Trade Union Rights Centre (TURC) – INDONÉZIA
Buy Responsibly Foundation (BRF) – POĽSKO
Fair Trade Center (FTC) – ŠVÉDSKO
Slovenské centrum pre komunikáciu a rozvoj (SCKR) – SLOVENSKO
SÜDWIND e.V. – NEMECKO
Clean Clothes Campaign Denmark (CCCDK) – DÁNSKO
Labour Behind the Label (LBL) – VEĽKÁ BRITÁNIA
Umweltschutzorganisation GLOBAL 2000 – RAKÚSKO
Pro Ethical Trade Finland (PETF) – FÍNSKO
Society for Labour and Development (SLD) – INDIA
CENTRO NUOVO MODELLO DI SVILUPPO (SNMS)- TALIANSKO
FAIR – TALIANSKO
Prehľad o svetovej produkcii obuvi, o vážnych dopadoch na ľudské práva a životné prostredie
Od roku 1970 sa obuvnícky priemysel výrazne globalizuje. Produkcia obuvi v Európe sa znížila a presunula do takzvaných nízkopríjmových krajín. Tento informačný materiál poskytuje stručný prehľad o svetovej produkcii obuvi, o vážnych dopadoch na ľudské práva a životné prostredie, ako aj návrh zmien, ktoré je potrebné urgentne vykonať. Viac sa dočítate v dokumente „Sedí Vám topánka“.
Čo vedia Európania o výrobe topánok?
Znalosti Európanov, v akých podmienkach sa vyrábajú topánky, ktoré nosia, sú mizerné. Málokto vie, že aj luxusné značky pochádzajú z ázijský alebo afrických krajín, kde ich robia ľudia v príšerných podmienkach. Viac sa dočítate v dokumente „Čo vedia Európania o topánkach ?“.
Štúdia o pracovných podmienkach v obuvníckom priemysle vo východnej Európe
Spotrebitelia v západnej Európe si často myslia, že „vyrobené v Európe“ je synonymom pracovných podmienok, ktoré sú lepšie než v ázijských krajinách. Nie je to však tak. V Albánsku, Bosne a Hercegovine, Macedónsku, Poľsku, Rumunsku, ale ja u nás – na Slovensku vyrábajú zamestnanci topánky v naozaj nepriaznivých podmienkach. Viac sa dočítate v štúdii „Život na šnúrke“.
Pošliapané práva zamestnancov v továrňach na výrobu topánok
Ako sa správajú k zamestnancom v spoločnosti Baťa, Deichmann, Adidas a v ďalších? Táto štúdia ponúka pohľad na stav dodržiavania ľudských práv v 23 spoločnostiach globálneho obuvníckeho priemyslu. Viac sa dočítate v dokumente „Pošliapané práva zamestnancov“.